Видове цимент – най-популярните видове

Какви видове цимент съществуват

Съставът на цимента определя неговите свойства и обхват. Например, за довършителни работи, за изграждане на селска къща, за изграждане на мостове, за настилки и архитектурни работи – навсякъде ще се използва различен цимент.

Ето най-популярните му видове:

1.Портланд циментът (маркиран на опаковката като PC) е най-популярен в строителството. Произвежда се от портландциментов клинкер, гипс и специални добавки. Портланд циментът се предлага в различни степени – M400-M600 (за тях ще говорим по-долу). Различава се с висока скорост на втвърдяване. Той се използва активно в съвременното строителство поради способността да създава монолитни конструкции, когато се смесва с вода. Но не е подходящ за изграждане на конструкции, които са в контакт с морска вода.

2. Бял портланд цимент (маркиран на опаковката като BC) се произвежда на базата на гипс, диатомит и глинесто-пясъчни скали с минимално съдържание на оцветители. Този състав бързо се захваща, има висока якост и устойчивост на атмосферни влияния. Произвеждат се само две марки – M400 и M500. Използва се за външни довършителни работи, за производство на декоративни елементи, например статуи или колони, за саморазливни подове. Белият портланд цимент е естетически приятен и рядко се напуква.

3.Сулфатоустойчивият портланд цимент (обозначен като SS на опаковката) се произвежда на базата на портландциментов клинкер и гипс, често без добавки. Основните разлики се свеждат до ниска скорост на втвърдяване и висока устойчивост на минусови температури. Неговите марки са M400 и M500. Използва се при създаването и изграждането на конструкции, които ще се експлоатират под въздействието на минерализирани води. Това могат да бъдат пилоти, мостови опори, хидравлични конструкции.

4.Бързо втвърдяващ се портланд цимент (маркиран B на опаковката). Името говори само за себе си: материалът се втвърдява още в първите часове на работа и след три дни напълно достига якостта на опън. Такива свойства се обясняват с точния избор и дозировката на специални добавки. Този вид цимент често се използва при производството на стоманобетонни конструкции.